Jednolity Plik Kontrolny dla mikro przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do wysyłania comiesięcznych raportów w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od początku 2016 roku ten obowiązek dotyczył dużych przedsiębiorców, natomiast od 2017 roku małych i średnich przedsiębiorców, których przychody w latach ubiegłych przekroczyły 2 mln euro.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny

Jednolity Plik Kontrolny to nic innego jak raportowanie działalności przedsiębiorstwa. Od 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy będą zobowiązani do składania wszystkich raportów, tj. JPK_VAT, JPK_PKPIR, JPK_EWP, JPK_FA, JPK_WB, JPK_MAG. JPK jest składany wyłącznie w wersji elektronicznej. Nie ma możliwości złożenia go w wersji papierowej.

Obecnie najistotniejszy dla Urzędu Skarbowego jest JPK_VAT, który zawiera comiesięczne dane z rejestrów zakupu i sprzedaży VAT. Jest on wysyłany bezpośrednio z programu przy wypełnianiu comiesięcznych deklaracji VAT. W najbliższym czasie zostanie również udostępniany JPK_WB, który będzie generowany bezpośrednio przez bank, w którym przedsiębiorstwo posiada swoje konto bankowe.

Obowiązki mikro przedsiębiorcy od 1 stycznia 2018 r.

Od momentu powstawania obowiązku składania JPK zajmowali się tym głównie księgowi. Od nowego roku wiele obowiązków spadnie na przedsiębiorców. Dotyczy to głównie wystawiana faktur. Wiele mikro firm faktury Vat wystawia ręcznie, sporadycznie na gotowych drukach. Od stycznia 2018 roku firmy te będą zobowiązane do wystawiania i rejestrowania faktur sprzedaży poprzez komputer. W sieci udostępniono wiele, często darmowych narzędzi dzięki którym bez problemu wystawimy fakturę Vat, a na koniec każdego miesiąca prześlemy do urzędu skarbowego raport (JPK_FA).

Do zmian w JPK zostało bardzo mało czasu dlatego zapraszamy na spotkanie do Kancelarii Prawno-Rachunkowej KRSH. Odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące wszelkich zmian w wystawianiu faktur.