Kadry i płace

Czy poszukujesz lepszego sposobu na obsługę swoich spraw kadrowo-płacowych? Porzuć stare, niewydajne i kosztowne metody, a już dziś zdecyduj się na usługi świadczone przez Kancelarię Prawno-Rachunkową Sterling & Honest.

Zarządzanie zatrudnionymi i ich wynagrodzeniami bywa skomplikowane, ale z naszą pomocą wszystko stanie się prostsze. Dzięki naszym usługom zaoszczędzisz czas, pieniądze i energię.

Skontaktuj się z nami i zapytaj o wycenę!

Czym są kadry i płace?

Kadry i płace to niezbędny element każdej firmy, która zatrudnia pracowników. Warunki wynagrodzeń pracowniczych są regulowane w Kodeksie pracy oraz innych dokumentach dotyczących stawek, składników i sposobów wyliczania pensji oraz innych świadczeń przysługujących pracownikom.

Dział kadr i płac odpowiada za sprawne rozliczanie zatrudnionych osób, opierając się na wiedzy m.in. z prawa podatkowego i Kodeksu pracy.

Ze względu na częste zmiany w tym obszarze, coraz więcej przedsiębiorców wybiera realizację obowiązków kadrowo-płacowych w sposób wygodny i zgodny z przepisami, korzystając z pomocy specjalistycznej kancelarii prawno-rachunkowej. Tak zwany „outsourcing”, czyli powierzanie istotnych dla firmy zadań firmom zewnętrznym, przynosi wiele korzyści nie tylko dla działalności, ale także dla właściciela firmy, który nie musi zatrudniać specjalistów w tej dziedzinie w swoim przedsiębiorstwie.

Pracownicy odpowiedzialni za sprawy kadrowe i płacowe w firmie mają na swoim koncie wiele konkretnych zadań – w tym prawidłowe prowadzenie dokumentacji pracowniczej, terminowe i poprawne naliczanie wynagrodzeń dla pracowników, prowadzenie ewidencji czasu pracy oraz nadzór nad procesami związanymi z zatrudnianiem.

Bez działu kadr i płac, firma nie mogłaby funkcjonować prawidłowo, dlatego tak istotne jest, aby te zagadnienia były obsługiwane przez doświadczone i wykwalifikowane osoby.

Ponadto, kadry i płace to również prowadzenie dokumentacji dla każdej zatrudnionej osoby oraz rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Urzędem Skarbowym w imieniu pracowników oraz przedsiębiorcy.

Jeśli szukasz wsparcia w obszarze kadrowo-płacowym, Kancelaria Prawno-Rachunkowa Sterling & Honest to wybór, który przyniesie Ci oszczędność czasu i pewność, że wszystkie sprawy są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Skontaktuj się z nami, a przekonasz się, że nie musisz być ekspertem w dziedzinie prawa czy podatków, aby sprawnie prowadzić swój biznes. Zaufaj naszemu doświadczeniu i profesjonalizmowi.

Kadry i płace w wersji online

Doświadczenia z okresu pandemii uświadomiły przedsiębiorcom, jak efektywna może być praca zdalna. Dzisiaj, mimo że pandemia powoli zostaje za nami, niektórzy właściciele firm wciąż korzystają z takich rozwiązań, jak praca zdalna lub system hybrydowy, który łączy pracę zdalną z pracą stacjonarną. Kadry i płace także mogą być realizowane za pomocą narzędzi elektronicznych i szybkiej, przejrzystej komunikacji z danym przedsiębiorstwem.

Osoby odpowiedzialne za kadry i płace online powinny posiadać wyższe wykształcenie związane z prawem pracy i pokrewnymi dziedzinami. Dzięki wykonywaniu swoich obowiązków z miejsca innego niż biuro obsługiwanej firmy, mogą pracować znacznie efektywniej ze względu na szerszy dostęp do materiałów i profesjonalnych szkoleń.

Kadry i płace w języku angielskim

W przypadku firm działających na rynkach międzynarodowych, gdzie językiem przewodnim jest angielski, prowadzenie dokumentacji pracowników w tym języku jest niezbędne. Dział kadr nazywany jest w języku angielskim „HR”, co jest skrótem od „Human Resources”, czyli „Zasoby Ludzkie”.

Termin ten doskonale oddaje charakter pracy specjalisty ds. kadr i płac, ponieważ polega ona na dbaniu o prawidłowe prowadzenie spraw pracowniczych (ze szczególnym uwzględnieniem dokumentacji związanej z zatrudnieniem, przebiegiem pracy oraz jej zakończeniem). Natomiast dział płac, w języku angielskim nazywany „Payroll Department”, odnosi się bezpośrednio do wynagrodzeń i prawidłowego naliczania wypłat.

Niezależnie od języka, w jakim prowadzona jest dokumentacja związana z kadrami i płacami, powinna być ona powierzona rzetelnej i kompetentnej osobie.

Kancelaria prawno-rachunkowa – kadry i płace

Niektóre kancelarie prawno-rachunkowe, zajmując się prowadzeniem ksiąg oraz monitorowaniem finansów swoich klientów, podejmują się również obsługi kadrowo-płacowej. Outsourcing w tej dziedzinie przynosi wiele korzyści. Dzięki zleceniu kadr i płac „na zewnątrz” firmy, pracodawca oszczędza na zatrudnieniu doświadczonych specjalistów, których koszt etatu w przedsiębiorstwie byłby znacznie większy.

Dodatkowo, pracodawca ma pewność, że osoba zajmująca się tymi sprawami jest na bieżąco z aktualnymi przepisami. W dobie rosnącej inflacji oraz wzrostu kosztów w różnych aspektach, praktyczny outsourcing, czyli delegowanie kadr i płac, wydaje się być optymalnym rozwiązaniem.

Czy warto korzystać z usług kadrowo-płacowych?

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na skorzystanie z usług specjalistów kadrowo-płacowych w formie zdalnej, cenią je przede wszystkim za rzetelność, efektywność i szybkość działania. Specjalista ds. kadr i płac pozostaje w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z właścicielem firmy, co nie wyklucza spotkań osobistych w razie potrzeby.

Środki finansowe, zaoszczędzone dzięki zatrudnieniu osoby „z zewnątrz„, przedsiębiorca może przeznaczyć na rozwój swojej działalności – na przykład na działania marketingowe czy rozwój firmy w mediach społecznościowych.