Outsourcing księgowy

Płacisz tylko za usługi, których faktycznie potrzebujesz! Wybierz zewnętrzny dział księgowy, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. Oszczędzaj nawet do 75% kosztów księgowości i płać jedynie za usługi, które są Ci niezbędne.

Chciałbyś skoncentrować się na podstawowych działaniach swojego biznesu? Pozwól nam zająć się Twoją księgowością. Outsourcing księgowy to doskonałe rozwiązanie dla Twoich problemów. Zacznij oszczędzać już teraz! Poproś o bezpłatną wycenę i umów się na konsultację jeszcze dziś!

Outsourcing księgowy – czym jest i dlaczego warto zainwestować w tę usługę?

Prowadzenie dokładnej księgowości to jeden z nieodzownych obowiązków przedsiębiorstw. Ze względu na jej złożoność i ciągłe zmiany w przepisach, może to być czasochłonne i niekiedy przekraczać kompetencje firmy. Wiele przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług zewnętrznego podmiotu w ramach tzw. outsourcingu księgowego, aby mieć pewność, że księgowość jest prowadzona prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jak wygląda taka współpraca, co obejmuje outsourcing usług księgowych i jakie korzyści może przynieść takie rozwiązanie? Wszystkie te kwestie omówimy poniżej.

Outsourcing to termin pochodzący z języka angielskiego, który na stałe wprowadzono do polskiego języka kilka lat temu. Jest to połączenie trzech słów: outside, resource oraz using i dosłownie oznacza korzystanie z zewnętrznych źródeł. W kontekście przedsiębiorstw oznacza przekazanie realizacji istotnych funkcji specjalistycznemu usługodawcy w danej dziedzinie. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie na polskim rynku, ale zyskuje coraz większą popularność.

Według tej definicji, outsourcing księgowości polega na powierzeniu kompleksowej obsługi księgowej przedsiębiorstwa firmie zewnętrznej. Należy jednak pamiętać, że definicja outsourcingu nie określa zakresu zadań, którymi może zajmować się zewnętrzny podmiot. W zależności od profilu działalności mogą to być zarówno poboczne, jak i kluczowe dla interesów firmy obszary. Granicę współpracy określają same zainteresowane strony.

Warto również podkreślić, że outsourcing opiera się na długoterminowych relacjach partnerskich, a nie na relacji zleceniodawca-usługodawca. Zazwyczaj profesjonalną obsługę rozlicza się w trybie miesięcznym na podstawie stałej opłaty ustalonej wspólnie przez obie strony i zależnej od rodzaju i zakresu świadczonych usług.

Outsourcing usług księgowych – zadania wykonawcy

Jak już wspomnieliśmy, zakres zadań związanych z outsourcingiem księgowości zależy od uzgodnień między zlecającym a wykonawcą. Można go dostosować indywidualnie, aby jak najlepiej odpowiadał potrzebom firmy. W większości przypadków obejmuje on kompleksową obsługę przedsiębiorstwa.

Do obowiązków biur rachunkowych zalicza się między innymi:

 • prowadzenie ksiąg rachunkowych lub księgi przychodów i rozchodów;
 • prowadzenie rejestru VAT;
 • przygotowywanie sprawozdań finansowych;
 • nadzór nad księgowością;
 • rozliczanie deklaracji podatkowych;
 • weryfikacja formalna i merytoryczna dostarczonych dokumentów;
 • prowadzenie rozliczeń na kontach;
 • przygotowywanie sprawozdań dla instytucji takich jak Urząd Skarbowy, ZUS i GUS;
 • sporządzanie analiz dla innych organizacji, np. banków;
 • wsparcie podczas kontroli podatkowej lub audytu;
 • kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa.

Wiele firm oferuje również profesjonalne doradztwo finansowe. W wielu przypadkach można liczyć na takie usługi, jak opracowywanie procedur księgowych, kontroling finansowy przedsiębiorstwa, weryfikacja planów biznesowych, wsparcie merytoryczne podczas posiedzeń rady nadzorczej czy szkolenia dla pracowników.

Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing księgowości?

Najważniejszą korzyścią dla przedsiębiorstwa korzystającego z outsourcingu usług księgowych jest zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem działu księgowości. Zlecanie takich usług biurom rachunkowym jest po prostu tańsze.

Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto rozważyć outsourcing księgowości. Oprócz oszczędności finansowych dla przedsiębiorstwa:

 • outsourcing księgowy gwarantuje dostęp do specjalistów oraz wysoki standard wykonania zleconych zadań – przedsiębiorca ma pewność, że wszystkie procesy księgowe są zgodne z aktualnymi przepisami i standardami rachunkowości;
 • outsourcing usług księgowych pozwala zlecającemu skoncentrować się na kluczowych aspektach działalności, bez konieczności tworzenia odpowiedniego działu, szkolenia pracowników czy zakupu odpowiedniego oprogramowania i sprzętu;
 • outsourcing księgowy minimalizuje ryzyko zatrudnienia niekompetentnych pracowników, zwłaszcza gdy przedsiębiorstwo nie może samodzielnie zweryfikować ich kwalifikacji lub zatrudniać firmy zajmującej się kompleksową rekrutacją kadry;
 • outsourcing księgowości umożliwia korzystanie z aktualnej wiedzy oraz profesjonalnego doradztwa podatkowego i rachunkowego;
 • outsourcing księgowy pozwala przenieść znaczną część odpowiedzialności na zewnętrzny podmiot.

Oczywiście samo zdecydowanie się na współpracę w ramach outsourcingu księgowego nie jest gwarantem sukcesu przedsięwzięcia. Kluczowe jest wybranie odpowiedniej firmy, która kompleksowo zajmie się rachunkowością w przedsiębiorstwie. Warto poświęcić czas na selekcję właściwego partnera oraz sprawdzenie jego kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia w realizacji powierzonych zadań.