Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej w 2018 r.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest najprostszym i zarazem najszybszym sposobem na założenie firmy. Obecnie zakładając firmę przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia comiesięcznych składek ZUS, które wynoszą ponad 1100 zł. W przypadku kiedy jest to nasza pierwsza firma, nie jesteśmy wspólnikami spółek osobowych i nie chcemy świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy składki ZUS wynoszą 600 zł (30% minimalnego wynagrodzenia, czyli 30% x 2000 = 600 zł).

Zmiany dla przyszłych przedsiębiorców

Wszystko zmienić ma się od początku 2018 roku. Według  projektu ustawy z 14 kwietnia 2017 r. „o systemie ubezpieczeń społecznych” przedsiębiorca miałby płacić składki w zależności od osiągniętego przychodu. Dotyczyć to będzie małych przedsiębiorców, których przychód nie osiągnąłby progu 5 tysięcy złotych.  Należy pamiętać, że składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostanie bez zmian i bez względu na osiągnięty przychód wynosić będzie 297,28 zł (obecnie trwają prace nad zmniejszeniem tej składki). Kolejnym udogodnieniem dla przedsiębiorców będzie możliwość płacenia składek ZUS raz w roku, a nie jak dotychczas co miesiąc.

Warto pamiętać, że prowadzenie własnej firmy wbrew pozorom nie jest takie proste i wymaga wiele zaangażowania oraz znajomości aktualnych przepisów. Kancelaria prawno-rachunkowa KRSH posiada w swoim zespole specjalistów, którzy pomogą w zarejestrowaniu działalności jak i poprowadzą Twoją księgowość.