Zakup samochodu osobowego w firmiesamochód służbowy bytom

Jeszcze kilkanaście lat temu samochód osobowy w firmie był rzadkością. Teraz większość firm w Polsce (o różnych profilach działalności) posiada na swoim stanie przynajmniej jeden. Spowodowane jest to nie tylko wygodą użytkownika, ale również idącymi za zakupem samochodu korzyściami podatkowymi, m.in. obniżeniem podatku dochodowego czy też podatku VAT.

Samochód osobowy wykorzystywany wyłącznie w celu prowadzenia działalności

Przy zakupie samochodu, który będziemy używać wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej Ustawodawca daje nam prawo do odliczenia 100% naliczonego przy jego zakupie podatku Vat. Tak samo w przypadku zakupu paliwa czy też materiałów eksploatacyjnych. Warunkiem jest złożenie do Naczelnika odpowiedniego Urzędu Skarbowego deklaracji VAT-26 (biuro rachunkowe KRSH zrobi to za Ciebie).
Po złożeniu deklaracji do Urzędu Skarbowego musimy pamiętać o ewidencjonowaniu każdego kilometra. Wypełniając tzw. kilometrówkę zawierającą: datę, godzinę, trasę przejazdu oraz jego cel. Należy pamiętać, iż ewidencję tę należy prowadzić skrupulatnie, gdyż podlega ona kontroli przez Organy podatkowe.

 

Samochód osobowy wykorzystywany w firmie i prywatnie

Zdarza się tak, że kupując samochód na firmę myślimy również o jego prywatnym wykorzystywaniu, chociażby odebranie dziecka ze szkoły, wyjazd na wakacje czy zakupy. W takim przypadku nie zgłaszamy pojazdu do Urzędu Skarbowego ani nie robimy kilometrówki. Niestety, w zamian za to, możemy odliczyć wyłącznie 50% podatku VAT naliczonego przy zakupie pojazdu, paliwa do niego oraz materiałów eksploatacyjnych.

Jeśli nie wiesz jaka forma rozliczania samochodu osobowego będzie dla Twojej firmy bardziej opłacalna skontaktuj się z Nami. Specjaliści biura rachunkowego KRSH odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania dotyczące zakupu samochodu do firmy oraz w miarę potrzeb wypełnią wszystkie potrzebne do zgłoszenia go w Urzędzie Skarbowym dokumenty.