Jesteś płatnikiem składek? Możesz uzyskać zaświadczenie z ZUS-u bez wychodzenia z domu!

Żyjemy w ciekawych czasach, na naszych oczach bowiem odbywa się rewolucja technologiczna, która zdaje się dotykać nawet tak zatwardziałe w swych zwyczajach instytucje, jak ZUS. O Profilu Zaufanym, dzięki któremu można załatwiać wiele spraw urzędowych „na jedno kliknięcie” słyszało już większość z nas. Od ładnych kilku lat zakres możliwości, jakie daje nam wirtualizacja…biurokracji. Pandemia dała dodatkowo do myślenia opornym jak dotąd urzędom, że jednak warto zwiększyć możliwości załatwienia spraw przez obywateli bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie. W końcu elektroniczne dziecko ZUS-u – PUE (Platforma Usług Elektronicznych) może się na coś przydać. Funkcjonuje ona wprawdzie od ładnych paru lat, jednak niewiele można było dzięki tej platformie załatwić

Od 31 lipca 2021 roku zarówno płatnicy (którzy dostęp do platformy mieli już od jakiegoś czasu), jak i świadczeniobiorcy mogą samodzielnie wygenerować na platformie ZUS PUE elektroniczne zaświadczenia. Nie trzeba już składać wniosków osobiście, należy za to założyć konto/ profil na platformie. Dokumenty wygenerowane za pomocą platformy nie wymagają podpisu pracowników ZUS-u. W przypadku dokumentów elektronicznych tę funkcję pełni kwalifikowana pieczęć elektroniczna ZUS.

Aby załatwiać sprawy zdalnie, należy założyć profil PUE oraz potwierdzić swoją tożsamość dzięki profilowi zaufanemu, za pomocą podpisu kwalifikowanego, przez bankowość elektroniczną, w placówce ZUS, czy też za pomocą e-dowodu. Co właściwie można załatwić na platformie? Przede wszystkim należy pamiętać, że pobrane dokumenty nie stanowią dokumentu po ich wydrukowaniu – są to wyłącznie dokumenty elektroniczne. Można je wysłać na dowolny adres e-mail lub po prostu pobrać.  Płatnik może otrzymać informacje o saldzie, a także otrzymać potwierdzenie, że jest płatnikiem składek. Możliwe jest także otrzymanie informacji o liczbie osób ubezpieczonych, czy też o składce zdrowotnej.

Dodaj komentarz