Od 1 lipca wierzyciele wyślą elektronicznie tytuły wykonawcze do Urzędu Skarbowego

Wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze trafią do Urzędu Skarbowego w
formie elektronicznej

Od 01 lipca 2021 roku wszystkie wnioski z tytułu wykonawczego, wierzyciele wyślą do US elektronicznie. Według resortu oznacza to skrócenie czasu wysyłki tych dokumentów do Krajowej Izby Skarbowej (KAS) i skrócenie czasu rozpatrywania egzekucji. Uruchomienie systemu
teleinformatycznego ma w założeniu zniwelować papierową formę załatwiania tego typu spraw urzędowych. Co ważne, przyspieszy to również wysyłanie korespondencji przez wierzycieli do naczelników Urzędu Skarbowego, co przełoży się na szybsze wszczęcie egzekucji.

Zmiana prawa w tym zakresie pozwoli na większą przejrzystość wszystkich procesów i znacznie skróci czas rozpatrywania spraw. Warto pamiętać, że płacenie wszystkich należności w terminie może uchronić nas przed problemami związanymi z tytułem egzekucyjnym. Dodatkowo należy wiedzieć, że od niedawna do każdego tytułu egzekucyjnego doliczane są dodatkowe opłaty administracyjne w wysokości około 100 zł.

Jak ustrzec się przed problemami związanymi z zajęciem rachunku
bankowego?

Prowadzenie firmy nie jest prostym zadaniem. Kluczem do odpowiedniego działania jest przestrzeganie kilku prostych zasad. Po pierwsze bardzo ważna jest przejrzystość i odpowiednia płynność finansowa. Dzięki zachowaniu ostrożności i odpowiedniej gospodarce naszymi pieniędzmi,
z powodzeniem i na czas będziemy realizować wszystkie nasze płatności. To przełoży się na brak problemów z potencjalnymi wierzycielami oraz Urzędem Skarbowym czy ZUS-em. Pamiętajmy, że zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy pilnować terminowych płatności. Jest to równie ważne, gdy mówimy o instytucjach finansowych, administracji publicznej czy naszych kontrahentach. Wpadając w problemy z płatnościami chociaż raz, możemy mierzyć się z tymi trudnościami przez długi czas.

Dodaj komentarz