Ważna informacja dla przedsiębiorców z flotą – od października więcej czasu na złożenie VAT-26!

Dobra wiadomość dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą i wykorzystujących wyłącznie do tej działalności pojazdy. Jeśli należysz do grupy osób planujących włączyć do floty pojazdy – już nie musisz się tak spieszyć ze zgłoszeniem samochodu do Urzędu Skarbowego.
To wszystko dzięki pakietowi
SLIM VAT 2, czyli w skrócie Simple Local And Modern VAT, który ukazał się w Dzienniki ustaw 6 września 2021 roku.

Jak dotąd trzeba to było zrobić w tempie ekspresowym – maksimum 7 dni od dnia, w którym pojazd wygenerował pierwszy koszt. Od 1 października 2021 masz na to o niebo więcej czasu – Skarbówka musi dostać informację aż do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu zakupu, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji. Biorąc pod uwagę czas, jaki zajmuje załatwienie wszystkich formalności jest to bardzo dobra wiadomość – nikt przecież nie lubi załatwiać takich spraw na szybko.

Co się stanie jeśli przegapisz ten termin? Zasadniczo nic strasznego – po prostu za czas, w którym użytkowałeś auto, ponosząc różne opaty eksploatacyjne, w tym także paliwo, równocześnie tworząc koszty, będziesz mógł odpisać tylko połowę VAT-u. Pełny VAT będziesz mógł odpisać dopiero od miesiąca, w którym dokonasz zgłoszenia VAT-26 do Urzędu Skarbowego.

Praktycznie każdy przedsiębiorca prowadzący działalność ponosi koszty tej działalności. Jeśli do jej wykonywania potrzebny jest samochód – konieczne są nie tylko środki na sam zakup, ale także na opłaty eksploatacyjne i paliwo. Aby móc odpisywać sobie VAT za paliwo i koszty związane z użytkowaniem samochodu należy nie tylko złożyć VAT-26, ale także prowadzić ewidencję przebiegu oraz napisać regulamin korzystania z samochodu wewnątrz firmy. Samochód musi być użytkowany wyłącznie do celów danej działalności gospodarczej. Jeśli jednak coś w tym zakresie ulegnie zmianie, musisz zgłosić to najpóźniej do końca miesiąca, dokonując aktualizacji VAT-26.

Dodaj komentarz