Współpraca z zagranicznymi kontrahentami to już na naszym rynku pomału standard, jednak dopełnianie formalności podatkowych potrafi niejednemu przedsiębiorcy spędzić sen z powiek. Wszyscy doskonale wiemy, jak skomplikowane i przeładowane niepotrzebnymi obwarowaniami jest prawo podatkowe. To jednak ma już być przeszłość. Choć już od stycznia 2021 roku cieszymy się pakietem Slim VAT, który ma za zadanie znacznie ułatwić życie przedsiębiorcom, wciąż jednak wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo przeliczyć kursy walut gdy wystawiamy fakturę dla zagranicznego klienta.
Nie ma żadnych przeciwwskazań by polska firma wystawiła fakturę w euro, dolarach, czy też w innej walucie. Jest to jak najbardziej zgodne z prawem. Na fakturze powinny widnieć jednak kwoty w dwóch różnych walutach – kwota netto i brutto w walucie obcej, zaś naliczony podatek VAT w złotówkach. Przedsiębiorca musiał jednak pełną kwotę, którą zarobił zamienić na złotówki, by zarówno VAT, jak i podatek PIT/CIT obliczyć prawidłowo. I tutaj pojawiają się schody. W zależności bowiem od kontrahenta, a w zasadzie terminu, z jakim dokona fizycznie płatności za towary lub usługi przedsiębiorca, zgodnie z obowiązującą ustawą musiał stosować nieraz dwa osobne przeliczenia dla VAT i CIT/PIT.
Właśnie dlatego powstał pakiet Slim VAT, który zakłada, że można przeliczyć kwoty na fakturze według kursu z jednego dnia dla wszystkich obliczeń – zarówno w celu obliczenia podatku VAT, jak i podatku dochodowego. Według nowych zasad korzystamy z kursu NBP obowiązującego do tej pory dla obliczenia podatku dochodowego – może być więc to dzień rzeczywistego wykonania usługi lub sprzedaży towaru, dzień wystawienia faktury, bądź też uzyskania płatności, w zależności od sytuacji. Można też nadal korzystać z obowiązujących dotąd zasad. Jeśli jednak zdecydujesz się na nową formę rozliczeń, musisz zadeklarować, że w ten sposób będziesz się rozliczał przez minimum 12 miesięcy.
133 komentarze do “Wystawiasz faktury w obcej walucie? Sprawdź jakie uproszczenia przeliczania kursu – wprowadził Slim VAT!”