Doradca podatkowy

Poszukujesz doradcy podatkowego? Skorzystaj z pomocy eksperta! Zajmiemy się Twoim rozliczeniem podatkowym i odpowiemy na pytania. Weź sprawy finansowe w swoje ręce i optymalizuj koszty.

Zleć nam rolę Twojego doradcy podatkowego! Nasz specjalista podatkowy zajmie się Twoim rozliczeniem i pomoże w doborze odpowiedniego sposobu opodatkowania. Wszystko, co musisz zrobić, to skontaktować się z KRSH!

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Istnieją takie sfery życia i biznesu, które wymagają właściwej, eksperckiej wiedzy i doświadczenia. Należą do nich podejmowanie decyzji finansowych oraz sprawy związane z podatkami w firmie. Nie oznacza to jednak, że wolne chwile trzeba przeznaczyć na długie nauki i przygotowania, aby wybrać odpowiednią formę rozliczenia czy poznać podatki obowiązujące dane przedsiębiorstwo.

Firma lub osoba indywidualna, borykająca się z problemami podatkowymi, ma inną – lepszą opcję. Może zasięgnąć porady u doradca podatkowego. Zanim jednak rozpocznie poszukiwania odpowiedniego specjalisty, warto poznać, kim jest doradca podatkowy.

zajmuje się licznymi bolączkami przedsiębiorców oraz osób prywatnych. Spółki, jednoosobowe działalności gospodarcze czy niezależne instytucje często korzystają z takiego wsparcia – jest ono wręcz nieocenione. Należy jednak wiedzieć, że doradca podatkowy w Polsce ma szeroki zakres obowiązków, a z nowymi ustawami pojawiają się kolejne.

W chwili obecnej do najczęstszych zadań tego specjalisty należy aktualne doradztwo w zakresie prawa podatkowego, reprezentowanie klientów przed organami podatkowymi oraz sporządzanie deklaracji podatkowych. To jednak nie wszystko. Doradca podatkowy posiada również swoją specjalizację, dzięki której może również świadczyć usługi związane z niezależnym audytem funkcji podatkowej, prowadzić księgi podatkowe oraz różnorodne ewidencje.

Doradca podatkowy a księgowy Nierzadko zdarza się, że doradca podatkowy jest mylony z księgowym i odwrotnie. To błędne przekonanie prowadzi do sytuacji, w której przedsiębiorcy zastanawiają się, którego eksperta wybrać. Prawdą jest jednak, że dobrze rozwijająca się firma, zależy na szybkim i kontrolowanym rozwoju, powinna zatrudnić zarówno biuro rachunkowe, jak i doradcę podatkowego. W dłuższej perspektywie pozwoli to na właściwe zarządzanie finansami spółki lub jednoosobowej działalności gospodarczej. Doradca podatkowy zna dokładnie wymagania urzędu skarbowego i innych instytucji państwowych, co pozwala mu właściwie prowadzić przedsiębiorcę, aby uniknąć nieprawidłowości.

Doradca podatkowy udzieli wsparcia swojemu klientowi w aspektach merytorycznych i rozwieje wszelkie wątpliwości – zwłaszcza te związane z interpretacją przepisów aktualnego prawa podatkowego.

Kwalifikacje doradcy podatkowego

Osoba, która chce zostać doradcą podatkowym, musi zdawać sobie sprawę, że zdobycie odpowiednich kwalifikacji to długotrwały i często trudny proces. Wszystko to ze względu na odpowiedzialność, jaką niesie ze sobą ta rola. Czy warto? Zdecydowanie tak. Kto może zostać doradcą podatkowym? Przede wszystkim osoba z wyższym wykształceniem i posiadająca odpowiednią wiedzę umożliwiającą jej pracę w tej dziedzinie.

Osoba zainteresowana zawodem doradcy podatkowego musi posiadać nieograniczoną zdolność do czynności prawnych oraz korzystać z pełni praw publicznych. Czy to wystarczy? Pozostaje jeszcze ostatni etap – zaliczenie płatnych egzaminów specjalistycznych. Dopiero po zdaniu testu pisemnego oraz ustnego kandydat uzyskuje tytuł doradcy podatkowego.

Doradcy podatkowi mają różne specjalizacje, takie jak nieruchomości, akcyzy czy podatki dochodowe. Ich usługi nie są adresowane wyłącznie do przedsiębiorców – osoby prywatne również mogą potrzebować ich pomocy, np. przy wynajmowaniu mieszkania lub w kwestiach podatkowych. Każdy doradca podatkowy specjalizuje się w swojej dziedzinie, dlatego ważne jest, aby wybrać specjalistę najlepiej pasującego do konkretnego problemu. To samo dotyczy spółek i innych przedsiębiorstw, które potrzebują pomocy w różnych kwestiach podatkowych – każdy problem wymaga odpowiedniego specjalisty.